Capturer را جنایت قربانی بیمارستان اخبار حوادث

Capturer را: جنایت قربانی بیمارستان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نام دریافت‌کنندگان ارز دولتی اعلام شود / نامه شریعتمداری به سیف

وزیر صنعت در نامه ای خطاب به مدیر کل بانک مرکزی از وی خواست اسامی افرادی که در وزارت صنعت ثبت سفارش کرده اند و این بانک به آنها ارز دولتی تخصیص داده، اعلام کند.

نام دریافت‌کنندگان ارز دولتی اعلام شود / نامه شریعتمداری به سیف

نامه شریعتمداری به سیف: نام دریافت کنندگان ارز دولتی اعلام شود

عبارات مهم : مرکزی

وزیر صنعت در نامه ای خطاب به مدیر کل بانک مرکزی از وی خواست اسامی افرادی که در وزارت صنعت ثبت سفارش کرده اند و این بانک به آنها ارز دولتی تخصیص داده، اعلام کند.

به گزارش ایرنا، بعضی رسانه ها سخنان امروز وزیر صنعت را به منزله مخالفت او با دستور مدیر جمهوری ارزیابی کردند، در حالی که یک منبع نزدیک به محمد شریعتمداری می گوید وی چنین منظوری نداشته و تنها قصدش تفکیک بین ثبت سفارش کنندگانی است که ارز دولتی دریافت می کنند، از ثبت سفارش کنندگانی که به آنها ارز دولتی تخصیص داده نمی شود.

نام دریافت‌کنندگان ارز دولتی اعلام شود / نامه شریعتمداری به سیف

بعد از افشاگری وزیر ارتباطات درخصوص واردکنندگان گوشی با ارز دولتی و دستور مدیر جمهوری مبنی بر اعلام شرح اسامی دریافت کنندگان ارز رسمی به وسیله وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) و بانک مرکزی، سخنان امروز محمد شریعتمداری در مراسم روز صنعت و معدن از نگاه بعضی رسانه ها مخالفت صریح با فرمان روحانی تلقی شد.

در این حال احمد پورفلاح، عضو اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در گفتگو با ایرنا، با بیان اینکه به عنوان بخش شخصی از شفافیت استقبال می کنم، گفت: با این کار دست افرادی که با نیتی غیر از تولید به طرف ارز 4200 تومانی حرکت می کنند، کوتاه خواهد شد و ارز به کسانی می رسد که تولید واقعی دارند.

وزیر صنعت در نامه ای خطاب به مدیر کل بانک مرکزی از وی خواست اسامی افرادی که در وزارت صنعت ثبت سفارش کرده اند و این بانک به آنها ارز دولتی تخصیص داده، اعلام کند.

استارت وزیر جوان و دستور صریح مدیر جمهور

هفته گذشته در پی اوج رفتن شدید قیمت دلار، وزیر ارتباطات با توجه به اطلاعات موجود در زمینه رجیستری گوشی تلفن همراه، لیستی از تمام شرکت های واردکننده گوشی که ارز دولتی گرفتند و شرکت هایی که با این ارز گوشی وارد کرده اند، در بازه اول فروردین تا 29 خرداد ماه 97 منتشر کرد؛ فهرستی که از گم شدن 145 میلیون یورو دولتی در واردات قانونی گوشی تلفن همراه پرده برداشت.

اندکی بعد حسن روحانی رییس جمهور نیز با دستور مستقیمی اعلام کرد: وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) در ثبت سفارشات و بانک مرکزی در تخصیص ارز مربوطه، موظفند شرح را اعلام کنند تا مردم بدانند چه کسی و جهت چه کاری، ارز رسمی دریافت کرده است.

اما باوجود دستور مدیر جمهور، وزیر صنعت امروز در نشستی خبری با اشاره به اینکه بانک مرکزی اسامی افرادی که ارز 4200 تومانی گرفته اند را در اختیار دارد، گفت: ما به عنوان وزارت صنعت نمی توانیم ثبت سفارش کنندگان را افشا کنیم، چراکه این طور به جنگ بخش شخصی رفته ایم.

نام دریافت‌کنندگان ارز دولتی اعلام شود / نامه شریعتمداری به سیف

سرپیچی از فرمان روحانی یا مخالفت با به هم ریختن بازار؟

وی به نوعی از اعلام لیست از سوی وزیر ارتباطات انتقاد کرد و آن را باعث به هم ریختن بازار دانست و با کنایه افزود: این در حالی است که لیست اعلامی از سوی وزیر ارتباطات، اسامی افرادی بود که تخصیص ارز داشتند و تامین ارز آنها صورت نگرفته بود، ما نمی خواهیم به جنگ اقتصاد کشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم، بنابراین با استفاده از نیروی عقل خدادادی، تصمیماتی خواهیم گرفت که به صلاح اقتصاد باشد.

وزیر صنعت در نامه ای خطاب به مدیر کل بانک مرکزی از وی خواست اسامی افرادی که در وزارت صنعت ثبت سفارش کرده اند و این بانک به آنها ارز دولتی تخصیص داده، اعلام کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با اعلام اسامی افرادی که ارز 4200 تومانی گرفته و کالا وارد کرده اند، مخالفت نداریم و اتفاقا موافق با دریافت این اسامی از سوی نهادهای نظارتی هستیم، ولی توصیه اینجاست که هر یک از انواع ارز، هزینه مبادله متفاوتی دارد و قیمت تمام شده است آن را نیز باید بر این مبنا محاسبه کرد.

پس از انتشار این خبر که بعضی رسانه ها آن را سرپیچی وزیر صنعت از دستور مدیر جمهوری ارزیابی کردند، شریعتمداری توضیحات خود را به این شکل تکمیل کرد که بانک مرکزی مسئولیت تخصیص ارز و تأمین آن جهت فعالان اقتصادی را بر عهده دارد و فرآیند ترخیص و تأمین ارز و ترخیص کالا در بانک مرکزی و گمرک انجام می شود.

نام دریافت‌کنندگان ارز دولتی اعلام شود / نامه شریعتمداری به سیف

وی افزود: اسامی دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی در اختیار بانک مرکزی واقع شده است است و من به هیچ وجه مخالف اطلاع رسانی به مردم در خصوص نوع کالاهای وارداتی و منابع ارزی تأمین شده است جهت آن ها نیستم.

مشاور وزیر صنعت نیز با ارسال ویدئوی سخنان تکمیلی شریعتمداری جهت خبرنگار ما، از رسانه هایی که مدعی سرپیچی وزیر صنعت از دستور مافوقش شدند، انتقاد کرد.

جدال ایمان قلبی و عقل خدادادی در پاستور!

با وجود این توضیحات ولی تنها دقایقی نگذشت که وزیر ارتباطات در حساب شبکۀ اجتماعی توییتر خود به صحبت های وزیر صنعت تصویر العمل نشان دهد. آذری جهرمی نوشت: «با ایمان قلبی که بر پایه عقل خدادادی هست، می گویم: فساد، موریانه و عامل بی ثباتی اقتصاد کشور هست. بخش شخصی پاک دست از انتشار لیست ارزبگیران حمایت کرده و خواهد کرد. باید به جنگ اقتصاد رانتی رفت.»

در ادامه حساب شبکۀ اجتماعی توییتر مدیر جمهوری نیز مطلب وزیر ارتباطات را مورد پسند قرار داد و به نوعی از موضع وزیر جوان دولت حمایت کرد.

استقبال بخش شخصی از شفافیت مالی

در همین خصوص احمد پورفلاح، عضو اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در گفتگو با ایرنا، با بیان اینکه به عنوان بخش شخصی از شفافیت استقبال می کنم، گفت: با این کار دست افرادی که با نیتی غیر از تولید به طرف ارز 4200 تومانی حرکت می کنند، کوتاه خواهد شد و ارز به کسانی می رسد که تولید واقعی دارند.

پور فلاح ادامه داد: دو حالت در بخش شخصی جهت دریافت ارز وجود دارد. در حالت اول ارز 4200 تومانی جهت حل پرسشها تولید و تامین مواد اولیه و ماشین آلات تخصیص داده شده است پیدا می کند، در این مورد بخش شخصی هیچ ترسی از شفافیت نخواهد داشت.

وی افزود: در حالت دوم نشانه بخش شخصی جهت دریافت ارز تامین شرایط تولید نیست و به این نام می خواهد با ارز 4200 تومانی فعالیت دیگری داشته باشد که باید اسامی این افراد مطرح شده است و با آنها برخورد شود تا ارز به دست تولید کننده واقعی برسد.

عضو اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران گفت: بدون براق سازی، فعالیت اقتصادی پیش نمی رود و افرادی تحت نام بخش شخصی وارد عمل می شوند و عملا سهم بخش شخصی واقعی از بین می رود.

به گفته وی بانک مرکزی باید مسئولیت انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز را اعلام کند لیکن می تواند لیست کاملی در این خصوص در بخش های متفاوت داشته باشد. همچنین کنترل ها در این مورد زیاد شود.

شفافیت: آخر رانت یا برهم زشت اقتصاد؟

شفافیت را می توان حلقه گمشده اقتصاد کشور عزیزمان ایران دانست که هر بار به دلیلی مانند مصالح اقتصادی، تحریم های جهانی و … قربانی می شود. این بار در عنوان ارز، نوبت آن است که به بهانه پرهیز از جنگ با بخش خصوصی، شفافیت مورد غفلت واقع شود. این درحالی است که بخش شخصی واقعی همواره از براق بودن مناسبات مالی استقبال کرده است.

چند نرخی بودن کالاها در هر اقتصادی، زمینه را جهت گسترش فساد و رانت فراهم می کند. این عنوان در خصوص بعضی کالاها مانند ارز و به طور اخص دلار پررنگ تر است.

از همین رو در اقتصاد کشور عزیزمان ایران همواره تلاش شده است تا قیمت دلار به سمت تک نرخی شدن حرکت کند و قیمت رسمی آن با قیمت بازار یکی باشد. توجه به این عنوان در زمانهایی نوسانات قیمت ارز زیاد شده، ولی با گذشت وقت فراموش می شود.

در ماه های اخیر نیز قیمت دلار نوسانات زیادی داشت و رشد بالایی را به ثبت رساند و با ورود دولت به عنوان ارز گمان می رفت رویای ارز تک نرخی تعبیر شود. معاون اول مدیر جمهوری نیز نخستین گام را برداشت و اعلام کرد از این بعد تنها دلار 4200 تومانی در اقتصاد کشور عزیزمان ایران وجود دارد.

اما عمر دلار 4200 تومانی تنها چند روز بود و بعد از آن بازار و سیستم عرضه و تقاضا راه خود را پیدا کرد و دوباره قیمت ها در بازار غیر رسمی اوج گرفت. این درحالی بود که واردکنندگان همچنان می توانستند از دلار 4200 تومان بهره برند.

افزایش قیمت های غیر رسمی دلار و چند نرخی شدن آن زمینه را جهت ایجاد رانت فراهم کرده هست، اکنون باید دید اعلام اسامی ارزبگیران می تواند به قول وزیر ارتباطات موریانه فساد را بکشد یا آن که این روشها باعث به هم ریختگی در بازار خواهد شد؟

واژه های کلیدی: مرکزی | اقتصاد | اقتصاد | دریافت | اقتصادی | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs